De kracht van Yoga tijdens de (peri) menopauze door Liese van Dam

Liese van Dam

Tweedaagse bijscholing

De overgang is een ingrijpende levensfase waarin lichaam en geest veel veranderingen doormaken. Wil jij als yogadocent vrouwen in deze periode optimaal kunnen ondersteunen met effectieve en ondersteunende yoga?Tijdens deze tweedaagse bijscholing krijg je een helder en praktisch overzicht van de overgang, met aandacht voor zowel de fysiologische veranderingen als de emotionele en energetische impact.

14 en 15 maart 2026
16  deelnemers
Sluitingsdatum: 22 februari 2026

265,00

Op voorraad

Beschrijving

De kracht van Yoga tijdens de (peri) menopauze

De overgang is een ingrijpende levensfase waarin lichaam en geest veel veranderingen doormaken. Wil jij als yogadocent vrouwen in deze periode optimaal kunnen ondersteunen met effectieve en ondersteunende yoga?

Tijdens deze tweedaagse bijscholing krijg je een helder en praktisch overzicht van de overgang, met aandacht voor zowel de fysiologische veranderingen als de emotionele en energetische impact. Je leert hoe je yogalessen kunt afstemmen op de unieke behoeften van vrouwen in de peri- en postmenopauze. Tevens leer je aan de hand van een aantal basisprincipes hoe er binnen de Ayurveda naar de overgang gekeken wordt en bespreken we een aantal basis voedings- en leefstijladviezen vanuit Ayurvedisch perspectief.

In deze bijscholing zoomen we in op twee kernthema’s:

  • Het bekkengebied en de bekkenbodem: inzicht in de veranderingen in het bekkengebied met een serie specifieke yoga-oefeningen voor optimale stabiliteit, doorbloeding en veerkracht, die je kunt integreren in je yogalessen
  • Stress en het zenuwstelsel in de overgang: inzicht in de veranderingen in het zenuwstelsel en hoe je met yoga, ademhaling en gerichte yogaoefeningen de Nervus vagus kunt versterken, het zenuwstelsel kunt ondersteunen en spanning in de iliopsoas kunt loslaten

Wat je leert

Theorie

  • Het belang van een goed uitgelijnde wervelkolom voor ademhaling, stabiliteit, hormoonbalans en een gebalanceerde menstruatie
  • Inzicht in hormonale veranderingen en veelvoorkomende overgangsklachten
  • Ayurvedische basisprincipes met betrekking tot de overgang, voeding en leefstijl
  • De rol van het zenuwstelsel en de Nervus vagus bij stress en hormoonbalans
  • De rol van de iliopsoas bij menstruatieklachten

Praktijk

  • Ademhalingstechnieken om hormonale schommelingen te reguleren
  • Yogaoefeningen en series die ondersteunen bij klachten rondom de menstruatie, vermoeidheid, opvliegers, slapeloosheid en brain fog
  • Oefeningen voor een gezond bekkengebied en een veerkrachtige bekkenbodem (Birthlight-methode)
  • Manieren om ontspanning te verdiepen – van korte instant-oefeningen tot restorative houdingen
  • Het inzetten van speelsheid, klank, marma’s en mudra’s voor meer vitaliteit en helderheid

Voor wie?

Deze bijscholing is speciaal ontwikkeld voor yogadocenten die hun kennis en vaardigheden willen verdiepen om vrouwen in de overgang beter te begrijpen en te begeleiden. Of je nu groepslessen geeft of één-op-één werkt, je krijgt praktische aanwijzingen die je direct kunt toepassen in je lessen.

Na afloop heb je een stevige basis in Yoga voor de menopauze en weet je hoe je vrouwen op een deskundige en effectieve manier kunt ondersteunen bij de uitdagingen én de kansen van deze levensfase.

Liese van Dam

Mijn eerste kennismaking met yoga was in 1995, toen ik in Londen woonde. Die allereerste les maakte diepe indruk en vanaf dat moment is yoga een vast onderdeel van mijn leven geworden. Een jaar later volgde ik in India de Sivananda yogadocentenopleiding, waar ik ook ayurveda ontdekte. Daar realiseerde ik me hoe sterk yoga en ayurveda met elkaar verbonden zijn en hoe waardevol die combinatie is.

Na vier jaar in verschillende Sivananda ashrams te hebben gewoond, geleerd en lesgegeven, keerde ik terug naar Nederland. Yoga zat inmiddels in mijn lijf en hart en vormde de basis voor mijn verdere ontwikkeling. Naast het geven van wekelijkse yogalessen verdiepte ik me verder. Ik volgde opleidingen bij Françoise Freedman van Birthlight (pre- en postnataal, baby- en Well Woman Yoga) en aan de Academy of Ayurvedic Studies (later Delight Academy of Ayurveda) tot Ayurveda Practitioner.

Naast het geven van yogalessen, geef ik sinds 2009 les in uiteenlopende ayurveda-onderwerpen, waaronder voedingsleer en advanced principles binnen een vierjarige HBO-opleiding tot ayurveda therapeut, ayurveda modules in verschillende yoga docentenopleidingen en aan yogatherapeuten (in opleiding).

Mijn eigen reis door de menopauze bracht een verdieping in mijn werk. Ik volgde aanvullende trainingen en specialisaties om ayurveda en yoga nog specifieker in te zetten voor vrouwen in de overgang – van de vruchtbare naar de onvruchtbare jaren.

Naast mijn lesactiviteiten werk ik individueel met cliënten in mijn praktijk in Ede.


De bijscholing is toegevoegd